برای ارسال مقاله باید نمونه مقالاتی که در مجله چاپ شده اند و به صورت sample issue در سایت مجله مشخص می شوند را دانلود کرده تا با فرمت و شیوه نگارش مقالات اشنا شوید. اگر موارد نگارشی در نوشتن مقاله رعایت نشده و انگلیسی متن ضعیف باشد، ارزش مقاله نوشته شده از نظر داوران بسیار پایین بوده و حتی ممکن است مقاله بدون داوری بازگردانده شود.

برای ارسال مقاله باید نمونه مقاله هایی که در اخرین شماره مجله ثبت شده اند که عموما تحت عنوان sample issue‌ معرفی می شوند را مطالعه کنید تا با فرمت نوشتن مقالات آشنا شوید. اگر نکات نگارشی مورد نظر مجله رعایت نشود، مقاله نوشته شده از نظر داوران دارای ارزش پایینی می باشد و حتی در برخی موارد، مجله آن مقاله را بدون داوری برمی گرداند.

در شرایطی که موضوع مقاله ارسالی در حیطه تخصص سردبیر اصلی مجله نباشد، فردی از شورای سردبیری با عنوان سردبیر مسئول انتخاب می شود که مسئولیت مقاله را بر عهده می گیرد. این سردبیر داورها را تعیین کرده و نظرات آنها را ویرایش می کند. سردبیر اصلی بر اساس نظر سردبیر مسئول و داوران نظر نهایی را در مورد مقاله اعلام می کند.

قبل از ارسال نسخه نهایی پیش نویس مقاله برای مجله، موارد زیر به صورت جداگانه تهیه و اپلود شود

Title Page : این بخش شامل عنوان مقاله، نام نویسنده ها و وابستگی آنها به مرکز تحقیقاتی، مشخص کردن نویسنده مسئول مکاتبات و قید کردن ایمیل و شماره تماس وی می باشد.

(ممکن است نیاز به فایل جداگانه باشد.)

 : Cover Letterنامه ای شامل توضیح مختصر راجع به محتوای مقاله و نتایج آن است که از طرف نویسنده یا نویسنده های مقاله به مجله ارسال می شود. علاوه بر این ها باید به موارد زیر اشاره شود :

این مقاله قبلا در جایی چاپ نشده است و در حال حاضر نیز برای مجله دیگری ارسال نخواهد شد.

: Suggest Reviewers لیست اسم داورهای پیشنهادی از سمت نویسندگان جهت داوری کردن مقاله ارسال شده. حداقل تعداد اسامی این فهرست سه داور می باشد. که باید اطلاعاتی چون نام و اطلاعات تماس و نام مرکز تحقیقاتی داوران ذکر شود.

(بعضی از مجلات فایل جداگانه برای این بخش نیاز است). اگر داوران متخصص در زمینه مقاله را پیشنهاد دهید، فرآیند داوری مقاله شما را تسریع می کند.

Oppose Reviewers : بخشی اختیاری که شامل افرادی است که مایل نیستیم داور مقاله ما باشند.

Confliet of Interests : این قسمت نشان دهنده رضایت کامل نویسندگان پژوهش از ترتیب اسامی و بقیه موارد می باشد. در برخی مجلات بخشی جداگانه برای این مورد وجود دارد یا نیاز است فایل مجزایی ارسال کرد.

  : Research Highlights این بخش عبارتست از بیان نتایج ب دست آمده از پژوهش و نوآوری انجام گرفته در قالب جملات محدود. بسته به مجله تعداد کلمات متغیر است که معمولا زیر ده کلمه قابل قبول است.

بعد از آماده شدن موارد پیش گفته، نویسنده مسئول مکاتبات می تواند به ارسال manuscript به مجله اقدام کند. برای این کار ابتدا باید در سایت مجله ثبت نام (Register) کنید و پس از تکمیل بخش های مورد نیاز مانند نام و مشخصات، ایمیل، نام کاربری و پسورد و Affiliation در سایت، گزینه ارسال مقاله

(Submit an article) را انتخاب کنید.

با انتخاب این گزینه، منوی ارسال مقاله آشکار می شود که مراحل زیر را باید دنبال کنید :

انتخاب نوع مقاله (letter، review paper، ... )

وارد کردن عنوان مقاله

وارد کردن مشخصات نویسنده های همکار با رعایت ترتیب و تعیین وابستگی

درج چکیده مقاله

وارد کردن اطلاعات تکمیلی در ارتباط با مقاله

درج نکات ضروری که به صورت فایل pdf‌ درآمده و تنها سردبیر مقاله آن را در اختیار دارد.

درج داوران پیشنهادی  (Suggest Reviewers)

درج داورانی که با آنها مخالف هستیم  (Oppose Reviewers)

انتخاب سردبیر (Request an Editor)

یا رضایت نویسندگان در انجام پژوهش (Conflict of interest)

ضمیمه کردن فایل‌ها

در بخش پیوست کردن فایل، فایل های آماده شده برای Cover Letter، Manuscript و بقیه فایل ها در صورت لزوم آپلود می شوند.

توجه به این نکته ضروری است که در فایل manuscript حتما پس از متن مقاله و مراجع، ابتدا جداول و سپس شکل‌ها را از manuscript خارج کرد و سپس هر یک از آن‌ها را در قالب فایل‌های جداگانه یک به یک آپلود نمود. توصیه می‌شود که نسخه اصلی فایل ورد ).doc یا  (docx. برای manuscript آپلود گردد.

پس از کامل کردن موارد فوق، با انتخاب گزینه next، پیش نمایش خلاصه ای از فایل های به اشتراک گذاشته شده را مشاهده می کنیم. اگر در تکمیل قسمت ها و پیوست کردن فایل ها مشکلی پیش آمده باشد، در این بخش جهت اصلاح توسط نویسنده نمایش داده می شود. اگر همه قسمت ها به صورت صحیح تکمیل شده باشد، گزینه Build PDF for my Approval فعال می شود. در این زمان به نویسنده مسئول ایمیلی ارسال می شود که فایل PDF مقاله ساخته شده است و پروسه ارسال باید به تایید نهایی وی برسد. دقت شود که در این مرحله گزینه Back انتخاب نشود و در عوض دکمه Back to Main Menu فشرده شود. با فشردن این دکمه مجددا به منوی اصلی برمیگردید و گزینه Submissions Waiting for Author’s Approval فعال خواهد شد.

با فشردن دکمه Submissions Waiting for Author’s Approval، و با انتخاب گزینه Action Links منوی کوتاهی نمایش داده می شود. با کلیک بر دکمه View Submission می توان فایل PDF آماده شده توسط سایت را دریافت کرد. با بررسی فایل و در صورت عدم وجود مشکل با کلیک بر Approve Submission، تایید نهایی مقاله و ارسال آن به مجله انجام می شود. در این مرحله هیچگونه اصلاح و تغییری در فایل قابل انجام نیست و ایمیل تاییدیه دریافت مقاله توسط مجله به نویسنده مسئول ارسال می شود.

در صورتیکه PDF ساخته شده نیاز به اصلاح داشته باشد، می توان با انتخاب گزینه Edit Submission

 فرآیند ارسال به تایید نهایی ایشان نیاز دارد. دقت شود که دکمه Back را فشار ندهید و در عوض گزینه Back to Main Menu را انتخاب کنید، با انتخاب این گزینه دوباره به منوی اصلی باز می‌گردید و گزینه Submissions Waiting for Author’s Approval فعال می‌گردد.

با فعال کردن گزینه Submissions Waiting for Author’s Approval، و با کلیک کردن بر روی گزینه Action Links منوی کوچکی ظاهر می شود با انتخاب گزینه View Submission می توان فایل PDF ساخته شده توسط سایت مجله را مشاهده و نیز ذخیره کرد. اگر این فایل مورد تایید بوده و مشکلی وجود نداشت با انتخاب گزینه Approve Submission، مقاله تایید نهایی شده و به مجله ارسال خواهد شد. در این حالت امکان هیچ گونه تغییری در محتویات فایل ارسال شده وجود ندارد . همچنین پیامی به ایمیل نویسنده مسئول فرستاده می شود که تاییدیه دریافت مقاله توسط مجله می باشد.

درصورتیکه فایل pdf ساخته شده دارای مشکلی است که نیاز به اصلاح دارد، می توان با انتخاب گزینهEdit Submission ، دوباره کل فرآیند گفته شده را ویرایش کرد تا سایت فایل جدیدی بسازد. اگر به طور کلی از ارسال مقاله منصرف شده اید می توانید با فشردن دکمه Remove Submission مانع ادامه فرآیند شوید.

چنانچه مقاله تایید نهایی شود، چند روز بعد به مقاله یک شماره پیگیری یا Manuscript Number تعلق می گیرد و سردبیر در صورت مرتبط بودن مقاله با مجله و رعایت شدن موارد نگارشی متن، داوران مقاله را تعیین می کند.

اگر پس از مدتی از ارسال مقاله به مجله ای، تمایل به انصراف از ادامه روند داشته باشید، می توانید با ارسال یک ایمیل به مجله، مقاله را پس بگیرید. در بعضی سایت ها با انتخاب گزینه Withdraw می توانید به آسانی فرآیند داوری مقاله را متوقف کنید.

ترجمه همزمان یا ترجمه شفاهی عبارتست از برگردان شفاهی یک مطلب از زبانی به زبان دیگر. در واقع مطالب منتقل شده حاصل آنچه در ذهن مترجم ثبت شده و نه عینا مطالب عنوان شده توسط گوینده می باشد. زبان بدن گوینده پیام انتقالی را غنی تر می کند.

ترجمه همزمان به سه شکل در سازمان‌ های بین المللی انجام می شود که شامل موارد زیر است :

  1. ترجمه همزمان هم ردیف : این ترجمه که مشکل ترین نوع ترجمه شفاهی است، مترجم به صورت همزمان با گوینده مطالب گفته شده را به زبان مقصد ترجمه می کند.
  2. ترجمه همزمان مقطع : این نوع ترجمه مترجم از وقفه موقتی ایجاد شده توسط سخنران استفاده کرده و نکاتی را که یادداشت کرده یا به ذهن سپرده را به زبان دیگر برگردان می کند. این فاصله زمانی می تواند طولانی یا کوتاه باشد. هر چه زمان طولانی تری باشد، ترجمه جامع‌تری ارائه می‌شود.
  3. ترجمه همزمان مکتوب : ‌مترجم متن ترجمه شده را پا به پای گوینده می‌خواند و در صورتیکه مطلب جدیدی توسط گوینده به صورت شفاهی اضافه شود به موقع ترجمه می کند.

رعایت این نکته ضروری است که مترجم باید پیش از شروع کنفرانس یا همایش، اطلاع کافی درمورد موضوع نشست داشته باشد.

 

یک موضوع مهم در دنیای علم، دسترسی به منابع علمی معتبر می باشد. پژوهشگران برای اطلاع از نتایج پژوهش های پیشین یا جدید در زمینه های علمی مورد نظرشان به پایگاه های پژوهشی معتبر مراجعه کرده و مقالات علمی را که در ژورنال های معتبر چاپ شده اند مورد بررسی قرار می دهند. و از دیگر سو نتایج تحقیقات علمی به صورت مقاله یا کتاب انجام می شود. بنابراین چاپ در ژورنال ها و مجلات علمی از روش های ارایه دستاوردهای علمی محققان است. با توجه به موارد گفته شده شناختن مقالات و ژورنال های علمی معتبر جهت استناد علمی بسیار مهم است. در ادامه به مجلات دارای اعتبار علمی و قابل استناد پرداخته می شود.

 

مقالات ISI 

این موسسه در حال حاضر با نام  Thomson Scientific شناخته می شود. و با استفاده از اساتید مجرب علمی امتیاز علم مقالات در مجلات مختلف را مشخص نموده تا پژوهشگران بتوانند از نتایج دیگر محققین استفاده کرده و به نتایج مورد نظر خود برسند. بنابراین پژوهشگران با هدف اعتبار بخشیدن به دستاوردهای علمی خود، سعی می کنند آن ها را در مجلات دارای رتبه برتر ISI چاپ کنند.

ISI یک منبع علمی جامع از معتبرترین مقالات علمی در دنیا است که شامل تمامی اطلاعات و محتوای مربوط به آنها است. این محتوا شامل داده‌های گسترده ای از شاخه های مختلف علوم در مقالات چاپ شده دانشگاه های دارای اعتبار جهان است. با دسترسی به این پایگاه داده از طریق سرویس ISIs Web of Science ، محققان می توانند از اعتبار مقالات و تعداد ارجاعات به آنها کسب اطلاع کنند. طبق به روزرسانی سالانه  ISI ، کلیه منابع مورد تایید خود را مورد بازبینی قرار می دهد و مجلاتی که از استانداردهای موسسه عدول کرده اند را از پایگاه داده خود خارج می کند.

سالانه نزدیک به 2000 ژورنال جدید بر اساس استانداردهای ISI مورد بررسی قرار می گیرد و فقط 10 درصد آن به این پایگاه داده افزوده می شود. هر مجله در چند مرحله ارزیابی می شود. یکی از این موارد این است که باید عنوان مقاله، چکیده و واژگان کلیدی به زبان انگلیسی باشد.

رتبه بندی مجلات در این پایگاه داده با ضریب تاثیرگذاری انجام می شود که طی گزارش سالیانه موسسه با عنوان گزارش استنادی مجلات صورت می پذیرد. بنابراین مجله ای که یک سال برای ISI قابل قبول است ممکن است در سال دیگری به دلیل عدم رعایت استاندارد بی اعتبار و حذف شود.

 

مقالات ISC 

با توجه به اهمیت ارتقای سطح علمی در یک جامعه اسلامی، کشور ایران به عنوان قطب علمی کشورهای مسلمان، موسسه ای تحت عنوان ISC تاسیس کرده است تا به این وسیله در پیشرفت اهداف علمی جهان ایفای نقش کند. همچنین از دیگر هدف های اساسی ISC‌ توسعه همکاری بین پژوهشگران اسلام و موسسات علمی است.

این منبع علمی توسط مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز تهیه شده است و ژورنال های علمی کشورهای اسلامی را طبق استانداردهای علمی تحلیل می کند و از بین 57 کشور عضو این گروه، مقام سوم عملکرد پژوهشی را دارا می باشد. مقام اول را ISI و مقام دوم را اسکوپوس هلند دارا می باشند.

چاپ مقاله در مجلات داخلی مانند نشریات علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی پروسه طولانی تری را نسبت به ISC ‌طی می کنند که این روند حتی یک سال هم ممکن است که طول بکشد که سبب ایجاد مشکل برای افراد می شود. در صورتیکه ISC با معرفی بیش از هشتصد مجله در داخل و خارج از کشور به پژوهشگران فرصت استفاده از این امکانات را می دهد و مقالات خود را در مجله ISC‌ به عرصه چاپ برسانند.

هزینه چاپ مقاله های ISC کمتر از مجلات ISI است و همچنین احتمال چاپ و پذیرش آنها در مقطع دکتری بیشتر است. چاپ چنین مقالاتی می تواند در کسب مزیت شغلی کمک کننده باشد.

 

مقالات علمی پژوهشی وزارت علوم

در این مقالات هدف اصلی کشف حقایق و انتشار آن ها در بین افراد جهت گسترش دانش و فناوری می باشد. در برخی موارد ممکن است موضوع مورد بررسی جدید نباشد اما با دیدگاه و استدلالی نو، بتواند طرحی جدید در اندازد.

از بخش های اصلی چنین مقاله ای ادبیات پژوهش است و به عنوان اساس کار، بینشی را پژوهشگر به دنبال خلق آن است، حمایت می کند. جامعه هدف مقالات علمی – پژوهشی، اساتید دانشگاه ها، اعضای هیات علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و محققان مراکز علمی – تحقیقاتی هستند.

 

مقالات علمی ترویجی 

این نوع مقالات به ترویج یکی از شاخه های علوم پرداخته و هدف اساسی آن افزایش سطح دانش مخاطبین است و سعی در معرفی موضوعات جدید دارد. از جمله این مقالات می توان به یک تالیف یا ترجمه اشاره کرد که هدف اصلی آنها آشناسازی است و دستاوردهای علمی، پژوهشی و عملیاتی را به صورت ساده و روان برای دانش آموزان، دانشجویان، صنعتگران و افرادی که تحصیلات غیر آکادمیک دارند، ارائه می دهند.

مقاله علمی ترویجی، مطالب منتشر شده در یک حوزه خاص را در یک برهه زمانی خاص مورد بررسی قرار می دهد. این نوع مقاله ممکن است خلاصه ای از مقالات و منابع علمی موجود باشد اما در استاندارد خاصی باید قرار بگیرد ؛ خلاصه و نتایج را ترکیب کرده و مطالب را در طرحی نوین ارایه دهد. این نوع مقاله می تواند تنها تفسیری از کارهای قبلی باشد یا مطالب و اطلاعات جدیدی را با این تفاسیر درآمیزد، یا روند پیشرفت فکری مباحثات را بیان کند. مقالات علمی ترویجی بر اساس موقعیت، منابع را ارزیابی می کند و مناسب‌ترین منابع را بر پایه تلفیق و ترکیب دانش حاضر، به خوانندگان پیشنهاد می کند که می تواند به روشن شدن یک مسئله‌ کمک کند. انواع این مقالات شامل مقاله مروری، ترجمه ای، تحلیلی و تدوینی می باشد. در بین این مقالات، مقاله تحلیلی دارای اعتبار و ارزش بیشتری است.

 

مقالات کنفرانسی

این نوع مقالات شامل مقاله‌هایی است که در کنفرانس‌ها ارائه می‌شوند و نام دیگر این مقالات Proceeding می‌باشد. مقالاتی از این دست یک مقاله تحقیقی پژوهشی است که معمولا توسط یک یا چند نفر جمع آوری شده، همه مقالات تا حد امکان در کنفرانس ها پذیرفته می شود. برای ارسال مقاله به یک کنفرانس Dead Line مشخص می‌شود و مقالات ارسال شده پس از این تاریخ رد شده و داوری نمی شود. مقالات به موقع ارسال شده توسط گروه داوران و معمولا طی ۲ ماه مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. جهت ارسال مقاله مبلغی تحت عنوان Registration یا هزینه ثبت نام از افراد دریافت می شود. افرادی که بدون مقاله قصد شرکت در کنفرانس را داشته باشند نیز می توانند با پرداخت مبلغی در کنفرانس حضور یابند و در صورت ثبت نام به موقع شرکت کنندگان برای آنها تخفیف در نظر گرفته می شود. مقالات کنفرانسی در صورت داشتن بار علمی مناسب در ژورنال‌ها نیز چاپ می شوند.

تفاوت اصلی مقالات کنفرانسی با مقالات ژورنالی این است که اکثر مقالات ژورنالی رد می شوند مگر اینکه دارای برتری و بار علمی مناسب باشند. بنابراین علی‌رغم توجه خاص به مقالات ژورنالی در کشور ما، کنفرانس‎ها شروع مناسبی برای چاپ مقالات افراد می‎باشند.

 

 

 

در یک ترجمه تخصصی قوی مترجم باید دارای پیش زمینه در متن مورد ترجمه باشد. آشنایی به اصطلاحات و کلمات تخصصی متن مورد ترجمه ضروری است.

یکی از اصول ترجمه این است مترجم باید وفاداری خود به متن اصلی ترجمه را حفظ کند. اگر قصد ارایه توضیحات فراتر در متن مورد ترجمه دارد باید این مطالب در حاشیه یا به صورت پاورقی درج شود.

تسلط بر دستور زبان فارسی از شرط‌های اصلی ترجمه اصولی می‎باشد.